W sali św. Jana Pawła II przy Katedrze w Tarnowie odbyło się przedstawienie „Karolina – Kształt świętości”. Jedną z aktorek była nasza wychowanka, Zofia. Gratulujemy talentu i pięknie przygotowanego spektaklu.
18 listopada w 110-tą rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny, w naszej bursie oglądałyśmy film przybliżający postać męczennicy. Na zakończenie, w grupach, dziewczyny odpowiedziały na kilka pytań dotyczących problematyki filmu oraz otrzymały słodki upominek.
Trzeciego dnia, wieczorem odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Patryk Żelichowski COr. Za wstawiennictwem bł. Karoliny wypraszaliśmy łaski dla każdej wychowanki prosząc o czystość serca i wierność nauce Jezusa.
Kilka informacji o bł. Karolinie:
Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Pracowała z nimi na roli. Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie wieczorem i przy posiłkach, w codziennym śpiewaniu Godzinek, częstym przystępowaniu do sakramentów i uczestniczeniu we Mszy także w dzień powszedni. Ich uboga chata była nazywana „kościółkiem”.
Karolina od najmłodszych lat ukochała modlitwę i starała się wzrastać w miłości Bożej. Nie rozstawała się z otrzymanym od matki różańcem – modliła się nie tylko w ciągu dnia, ale i w nocy. We wszystkim była posłuszna rodzicom, z miłością i troską opiekowała się licznym młodszym rodzeństwem.
Katechizowała swoje rodzeństwo i okoliczne dzieci, śpiewała z nimi pieśni religijne, odmawiała różaniec i zachęcała do życia według Bożych przykazań. Wrażliwa na potrzeby bliźnich, chętnie zajmowała się chorymi i starszymi.
W swojej parafii była członkiem Towarzystwa Wstrzemięźliwości oraz Apostolstwa Modlitwy i Arcybractwa Wiecznej Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Karolina zginęła w 18 listopada 1914 roku, miała 17 lat. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Jej ciało odnaleziono dopiero 4 grudnia 1914 r. w pobliskim lesie. Pogrzeb w którym uczestniczyło ok. 3 tysięcy żałobników był wielką manifestacją patriotyczno-religijną. Okoliczna ludność była pewna, że uczestniczy w pogrzebie męczennicy. Tak rozpoczął się kult Karoliny.
10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. W czasie Mszy beatyfikacyjnej powiedział: „Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia – to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie”.
Uroczystym rozpoczęciem kultu bł. Karoliny było przeniesienie trumny z przedsionka kościoła i złożenie jej w sarkofagu pod mensą głównego ołtarza jej parafialnego kościoła.
Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc (RCS).
Modlitwa za wstawiennictwem bł. Karoliny:
Najłaskawszy Boże, który sprawiłeś
że młoda dziewczyna poświęciła swoją
czystość wyłącznie Tobie przez ofiarę
ze swojego życia ginąc z rąk nieprzyjaciela,
spraw, prosimy, abyśmy
za Jej wstawiennictwem umieli
podejmować codziennie walkę z pokusami,
Wzbudź w nas mocne postanowienie
życia czystego i szlachetnego.
Spraw łaskawie, byśmy umieli rozpoznać
swoje powołanie i naśladować
cnoty błogosławionej Karoliny
a spełniając Twoją wolę oczyszczali
swoje intencje i przez zachowanie
czystości ciała i duszy służyli
Tobie z radością.
Niech Twoja łaska broni nas od wszelkich
napaści nieprzyjaciół Kościoła.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Ojcze nasz…
Zdrowaś…
Chwała Ojcu…