Przejdź do treści

Historia Bursy

Nasza Bursa swymi korzeniami i tradycjami sięga XIX wieku, kiedy to do Tarnowa przybyły Panny Urszulanki. W 1877 roku przy 6-klasowej Szkole Wyższej dla dziewcząt otworzyły pensjonat. Ciekawostką jest, że jedną z pierwszych pensjonarek była wnuczka księcia Eustachego z Gumnisk i księżnej Izabeli z Bilczy Złotej, Teresa Sanguszko, późniejsza księżna Leonowa Sapieha z Bilczy Złotej.

Na przestrzeni lat Zakład Naukowy Urszulanek rozwijał się pomyślnie, a do jego prawdziwego rozkwitu doszło w latach Polski niepodległej 1918-1939.

Po II wojnie światowej na skutek zmian politycznych w Polsce szkoły urszulańskie były stopniowo zamykane przez ówczesne władze państwowe (szkoła podstawowa w 1949 r., liceum w 1953 r.). Automatycznie zawieszona została także działalność pensjonatu.

By zapewnić ciągłość i pogłębienie chrześcijańskiego i kulturalnego wychowania młodzieży, siostry włączały się czynnie w akcje ruchu oazowego, prowadziły młodzieżowe dni skupienia oraz inne rodzaje apostolskiej działalności.